21 March 2014

Love Loyalty and Friendship in Galway

 

 

CLADDAGH RING – SYMBOL PRZYJAŹNI, WIERNOŚCI I MIŁOŚCI

 
W mieście Galway położonym na zachodzie Irlandii warto się zatrzymać na dłużej z kilku ważnych powodów.
 
Po pierwsze, jest to dobry punkt wypadowy, aby zobaczyć największe cuda natury irlandzkiego wybrzeża: Klify Moheru - malownicze skały wyłaniające się z morza na wysokość 120-200m, przepiękną trasę widokową Ring of Kerry oraz Park Narodowy Connemara.
 
Po drugie – to tutaj w Galway w XVII wieku powstał tradycyjny pierścień irlandzki zwany „claddagh ring”, będący symbolem przyjaźni, wierności i miłości. Pierścień przedstawia dwie dłonie obejmujące serce w koronie. Przekazywany z pokolenia na pokolenie, może pełnić rolę obrączki ślubnej, pierścionka zaręczynowego lub podarunku dla bliskiej osoby, na przykład od matki na narodziny dziecka. Noszony jest na dwa sposoby: jeżeli dół serca wskazuje dłoń, nosząca pierścień osoba jest „zajęta”, jeśli skierowany jest ku czubkom palców – nosząca go osoba jest „wolna” i szuka osoby, której może podarować swoje serce. Mój claddagh ring już od kilku lat ma swoje stałe miejsce na serdecznym palcu lewej ręki ...  
 
Ireland, March 2013 
 
 
 
 
 
 
Mr. Jack Indeed in Connemara
 
"Just call me Jack" - tak wita się ze mną kierowca busa, który zabierze mnie z Galway w przejażdżkę po Connemara, będącym jednym z sześciu parków narodowych Irlandii. Kolejny przykład na to, jak przesympatyczni i otwarci są Irlandczycy. Jedziemy długie kilometry w deszczu, przez zaparowane szyby busa widać piękne krajobrazy, co pewien czas kiedy deszcz słabnie zatrzymujemy się, aby zrobić kilka zdjęć. W czasie tej przejażdżki Jack niczym natchniony poeta opowiada najróżniejsze lokalne historie tego regionu, przerywając sobie co chwilę słowem "indeed". 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Back